Dzień Patrona

12 października uczniowie naszej Szkoły wraz z nauczycielami wyruszyli na XXII Ogólnopolską Pielgrzymkę Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę. W tym roku odbywała się ona pod hasłem  „Cywilizacja życia”.

Byliśmy jedną z ponad 180 szkół, które przyjechały do Częstochowy, aby zatrzymać się nad bogactwem nauczania Patrona. W tak licznym gronie uczestniczyliśmy we wspólnej Eucharystii, której przewodniczył bp Marek Solarczyk. Mszę Świętą poprzedził koncert Magdy Anioł.

W tym roku była to pielgrzymka jubileuszowa, dziękowaliśmy za 25 lat istnienia Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Nasi uczniowie z radością odnajdywali wśród zgromadzonej młodzieży uczniów szkół z różnych stron Polski. Zgromadzeni uświadomili sobie, że dla wszystkich obecnych Jan Paweł II jest ważny i bliski.

Cieszymy się bardzo, że społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Paprotni miała udział we współtworzeniu tego pięknego wydarzenia.

16 października, jak co roku, przeżywaliśmy w naszej placówce Dzień Patrona. Uroczystości szkolne  obchodziliśmy na terenie Niepokalanowa.

Po wspólnej Mszy Świętej, w której uczestniczyli uczniowie, rodzice, dyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkoły, udaliśmy się wszyscy (na czele z p. dyrektor Jolantą Daczko) pod pomnik Jana Pawła II, by złożyć kwiaty – symbol naszej wdzięczności, świadomości ogromnego daru i zobowiązania, jakim jest dla nas mieć za Patrona wspaniałego Polaka.

Następnie, dzięki gościnności oo. franciszkanów, udaliśmy się do klasztornej sali teatralnej, aby zatrzymać się jeszcze nad pięknem i mądrością papieskiego nauczania. Pomógł nam w tym spektakl „Każde życie jest darem”, który został zaprezentowany przez uczniów klasy 6a, 5a i 1a. Zgromadzeni mogli przypomnieć sobie historię życia oraz powołania Jana Pawła II. Młodzi artyści stanęli na wysokości zadania, na scenie nie zabrakło tańca, śpiewu i pięknych słów. Aktorzy przedstawili najważniejsze nauki Patrona, które dotyczyły troski Jana Pawła II o każde życie. Przypomnieliśmy sobie, jak ważne jest, aby walczyć o nasze własne Westerplatte, że „przyszłość zaczyna się dziś, a nie jutro” i odświeżyliśmy w sobie pragnienie, by „od siebie wymagać, nawet, gdyby inni od nas nie wymagali.”

Kiedy wspominaliśmy dzień wybrania Jana Pawła II na papieża, ważne chwile w życiu oraz pielgrzymkę do Niepokalanowa, nad naszymi głowami radośnie powiewały papieskie flagi, które zostały przygotowane wcześniej przez dzieci. Chociaż większości z nas nie było jeszcze wówczas na świecie, czuliśmy się obecni w tych wszystkich ważnych wydarzeniach i miejscach. Nawet pierwszakom zapadły mocno pełne radości i nadziei słowa: Habemus Papam! Mamy Papieża!

A my mamy Wielkiego Patrona. Chcemy pamiętać o tym nie tylko w czasie takich pięknych uroczystości, jakie przeżywaliśmy w ostatnich dniach, ale zawsze, w każdej naszej codzienności.

s. Vianneya