21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca to bardzo ważna data! Światowy Dzień Zespołu Downa to okazja do wartościowych rozmów z uczniami na temat tego, jacy jesteśmy różnorodni. Postawy otwartości, zrozumienia i tolerancji zawsze powinny towarzyszyć naszym uczniom w kontaktach z rówieśnikami z zespołem Downa (i nie tylko). Uczmy ich świadomości, akceptacji i życzliwości do każdego człowieka, a szczególnie do osób z zaburzeniami i chorobami, z którymi muszą się zmagać na co dzień, nierzadko przez całe swoje życie. Dzień kolorowej skarpetki - symbol różnorodności genetycznej osób z zespołem Downa powinien zagościć na stałe w kalendarzu ważnych obchodów w naszej szkole .

Niestety, wciąż istnieje wiele barier i uprzedzeń wobec chorych, które trzeba eliminować. Poprzez zwiększanie świadomości staramy się wskazywać właściwe postawy wobec osób dotkniętych zespołem Downa. Należy odrzucać przy tym nawyki, by kogoś ocenić zbyt pochopnie, niezależnie od tego czy mówimy o osobie chorej, czy zdrowej. To droga do tworzenia takiego świata, w którym królować będzie szacunek oraz integracja. Uczniowie klas 1b, 3a, 3b oraz grupa 0c już to wiedzą -  najmłodsi wzięli udział w spotkaniu, na którym zaprezentowana była opowieść Moniki Krajewskiej „Mój młodszy brat” oraz zapoznali się z gazetką biblioteczną przygotowaną specjalnie na tę okazję.

Anna Szymańska